Grupa etniczna Populacja Mezoamerykańska i Andyjska - główne kraje zamieszkania
Grupa etniczna Populacja Mezoamerykańska i Andyjska jest często spotykana w krajach ukazanych poniżej, według danych użytkowników MyHeritage DNA.
Wybierz inną grupę etniczną
Wartości procentowe reprezentują część użytkowników MyHeritage DNA z pochodzeniem etnicznym Populacja Mezoamerykańska i Andyjska w danym kraju.
89.2%
88.3%
88.2%
Pokaż wszystkie kraje
Grupy etniczne Populacja Mezoamerykańska i Andyjska
Populacja Mezoameryki i Ameryki Południowej obejmuje wiele rdzennych grup o korzeniach prekolumbijskich. Należą do nich ludy Majów z Mezoameryki oraz ludy Keczua, Chibcha i Ajmara w Ameryce Południowej. Keczua był oficjalnym językiem Imperium Inków, największego imperium w prekolumbijskiej Ameryce Południowej, rozciągającego się na dużych obszarach zachodniej części Ameryki Południowej, i z siedzibą w Cusco we współczesnym Peru. Inkowie zbudowali w całym imperium rozległą sieć drogową, wynalezli metody upraw na dużych wysokościach, szczególnie w trudnym regionie Andów, i sworzyli bardzo dobrze zorganizowane struktury społeczne, obejmujące miliony osób. Starożytne cywilizacje Ameryki Środkowej, takie jak Majów i Azteków, znane są z wielu osiągnięć, takich jak niepowtarzalne pismo hieroglificzne, piramidy, skomplikowany obliczenia matematyczne i obserwacje astronomiczne, wczesne formy chirurgii medycznej i precyzyjne systemy rachuby czasu.