Grupa etniczna Chińczycy i Wietnamczycy - główne kraje zamieszkania
Grupa etniczna Chińczycy i Wietnamczycy jest często spotykana w krajach ukazanych poniżej, według danych użytkowników MyHeritage DNA.
Wybierz inną grupę etniczną
Wartości procentowe reprezentują część użytkowników MyHeritage DNA z pochodzeniem etnicznym Chińczycy i Wietnamczycy w danym kraju.
Pokaż wszystkie kraje
Grupy etniczne Chińczycy i Wietnamczycy
Chiny to największy pod względem ludności kraj świata, w którym mieszka ponad 50 różnych grup etnicznych, ale Hanowie są większością ponad 90%. Ta sama grupa etniczna dominuje również obszar poza Chinami - wprawdzie rejon Azji wschodniej łącznie z Wietnamem jest zamieszkały przez tysiące rozmaitych podgrup etnicznych, każda z własną kulturą, ale są one etnicznie bardzo bliskie większości ludności w Chinach. z drugiej strony, badania wykazują, że Wietnamczycy są najstarsza ludnością w Azji południowo-wschodniej, i byli oni jedną z pierwszych grup praktykujących rolnictwo. Dziesiątki milionów etnicznych Chińczyków mieszkają w całej Azji, i osiedlają się w Europie, na kontynencie amerykańskim, w Oceanii i Afryce na skutek imigracji. Prawie 40 dzieci rodzi się w Chinach co minutę. Historia chińskiej cywilizacji sięga tysiące lat wstecz, poprzez różne ery dynastyczne, epokę cesarską, wojnę domową i rządy komunistyczne. Chińczykom świat zawdzięcza wiele kluczowych wynalazków i technologii, na przykład papier (8. wiek), kompas czy proch strzelniczy (9. wiek), który na zawsze zmienił sposób prowadzenia wojen i polowań.